B32671P4224K000 — Power Film Capacitor, Metallized PP, Radial Box - 2 Pin, 0.22 µF, ± 10%, Single-Phase PFC
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
B32671P4224K000
Power Film Capacitor, Metallized PP, Radial Box - 2 Pin, 0.22 µF, ± 10%, Single-Phase PFC
  • Manufacturer: EPCOS
  • Product type: Power Film Capacitors
  • Capacitance: 0.22µF
  • Voltage(AC): 160V
  • Voltage(DC): 450V
  • Lead Spacing: 10mm
  • dv/dt Rating: 140V/µs
  • Product Length: 13mm
  • Capacitor Terminals: PC Pin
  • Typical Applications: Single-Phase PFC
  • Capacitance Tolerance: ± 10%
  • Capacitor Case / Package: Radial Box - 2 Pin
  • Operating Temperature Min: -55°C