B32671P4105K000 — Power Film Capacitor, Metallized PP, Radial Box - 2 Pin, 1 µF, ± 10%, Single-Phase PFC
Illustrative purposes only
B32671P4105K000
Power Film Capacitor, Metallized PP, Radial Box - 2 Pin, 1 µF, ± 10%, Single-Phase PFC
  • Manufacturer: TDK
  • Product type: Power Film Capacitors
  • Capacitance:1µF; Voltage Rating:450V; Capacitor Dielectric Type:PP (Polypropylene); Capacitance Tolerance:± 10%; Product Range:B32671P Series; Capacitor Case Style:-; Capacitor Terminals:Radial L
  • ESR: -
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Height: 17.5mm
  • Capacitance: 1µF
  • Voltage(AC): 160V
  • Voltage(DC): 450V
  • Lead Spacing: 10mm
  • Peak Current: -
  • dv/dt Rating: 140V/µs
  • Output (kvar): -
  • Product Range: B32671P Series
  • Product Width: 8mm
  • Qualification: AEC-Q200
  • Product Height: 17.5mm
  • Product Length: 13mm
  • Ripple Current: -
  • Dielectric Type: Metallized PP
  • Humidity Rating: GRADE II (Test Condition A)
  • Product Diameter: -
  • Capacitor Mounting: Through Hole
  • RMS Current (Irms): -
  • Capacitor Terminals: PC Pin
  • Typical Applications: Single-Phase PFC
  • Capacitance Tolerance: ± 10%
  • Capacitor Case / Package: Radial Box - 2 Pin
  • Operating Temperature Max: 125°C
  • Operating Temperature Min: -55°C