B32671L1152J000 — General Purpose Film Capacitor, Metallized PP, Radial Box - 2 Pin, 1500 pF, ± 5%, 600 V, 1.6 kV
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
B32671L1152J000
General Purpose Film Capacitor, Metallized PP, Radial Box - 2 Pin, 1500 pF, ± 5%, 600 V, 1.6 kV
  • Manufacturer: EPCOS
  • Product type: General Purpose Film Capacitors
  • Capacitance: 1500pF
  • Voltage(AC): 600V
  • Voltage(DC): 1.6kV
  • Lead Spacing: 10mm
  • Product Range: B32671L
  • Product Width: 4mm
  • Product Height: 9mm
  • Product Length: 13mm
  • Dielectric Type: Metallized PP
  • Humidity Rating: GRADE II (Test Condition A)
  • Capacitor Mounting: Through Hole
  • Capacitor Terminals: PC Pin
  • Capacitance Tolerance: ± 5%
  • Capacitor Case / Package: Radial Box - 2 Pin
  • Operating Temperature Min: -55°C