B32656S8155K561 — Power Film Capacitor, Metallized PP, Radial Box - Tabs, 1.5 µF, ± 10%, Snubber, Panel Mount
Illustrative purposes only
B32656S8155K561
Power Film Capacitor, Metallized PP, Radial Box - Tabs, 1.5 µF, ± 10%, Snubber, Panel Mount
  • Manufacturer: TDK
  • Product type: Power Film Capacitors
  • ESR: 5000µohm
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Capacitance: 1.5µF
  • Voltage(AC): 450V
  • Voltage(DC): 850V
  • Product Range: B32656S Series
  • Product Width: 31mm
  • Qualification: AEC-Q200
  • Product Height: 26.5mm
  • Product Length: 43.6mm
  • Capacitor Mounting: Panel Mount
  • RMS Current (Irms): 14A
  • Capacitor Terminals: Solder Lug
  • Typical Applications: Snubber
  • Capacitance Tolerance: ± 10%
  • Capacitor Case / Package: Radial Box - Tabs
  • Operating Temperature Max: 110°C
  • Operating Temperature Min: -55°C