B32656S7684K561 — Power Film Capacitor, Metallized PP, Radial Box - Tabs, 0.68 µF, ± 10%, Panel Mount
Illustrative purposes only
B32656S7684K561
Power Film Capacitor, Metallized PP, Radial Box - Tabs, 0.68 µF, ± 10%, Panel Mount
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Capacitance: 0.68µF
  • Voltage(AC): 500V
  • Voltage(DC): 1.25kV
  • Lead Spacing: -
  • Product Range: B32656S Series
  • Product Width: 20mm
  • Qualification: AEC-Q200
  • Product Height: 39.5mm
  • Product Length: 42mm
  • Capacitor Terminals: Solder Lug
  • Capacitance Tolerance: ± 10%
  • Capacitor Case / Package: Radial Box - Tabs
  • Operating Temperature Max: 110°C
  • Operating Temperature Min: -55°C