B32656S7224K564 — Power Film Capacitor, Metallized PP, Radial Box - Tabs, 0.22 µF, ± 5%, Snubber, Panel Mount
Illustrative purposes only
B32656S7224K564
Power Film Capacitor, Metallized PP, Radial Box - Tabs, 0.22 µF, ± 5%, Snubber, Panel Mount
  • Manufacturer: TDK
  • Product type: Power Film Capacitors
  • Capacitance:0.22µF; Voltage Rating:1.25kV; Capacitor Dielectric Type:PP (Polypropylene); Capacitance Tolerance:± 5%; Product Range:B32656S Series; Capacitor Case Style:-; Capacitor Terminals
  • ESR: 0.0115ohm
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Height: 25mm
  • Capacitance: 0.22µF
  • Voltage(AC): 500V
  • Voltage(DC): 1.25kV
  • Lead Spacing: 37.5mm
  • Product Range: B32656S Series
  • Product Width: 14mm
  • Qualification: AEC-Q200
  • Product Height: 25mm
  • Product Length: 42mm
  • Capacitor Mounting: Panel Mount
  • RMS Current (Irms): 7A
  • Capacitor Terminals: Solder Lug
  • Typical Applications: Snubber
  • Capacitance Tolerance: ± 5%
  • Capacitor Case / Package: Radial Box - Tabs
  • Operating Temperature Max: 110°C
  • Operating Temperature Min: -55°C