B32656S2474J561 — Power Film Capacitor, Metallized PP, Radial Box - Tabs, 0.47 µF, ± 5%, Snubber, Panel Mount
Illustrative purposes only
B32656S2474J561
Power Film Capacitor, Metallized PP, Radial Box - Tabs, 0.47 µF, ± 5%, Snubber, Panel Mount
  • Manufacturer: TDK
  • Product type: Power Film Capacitors
  • ESR: 5500µohm
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Capacitance: 0.47µF
  • Voltage(AC): 800V
  • Voltage(DC): 2kV
  • Lead Spacing: -
  • Peak Current: -
  • dv/dt Rating: -
  • Output (kvar): -
  • Product Range: B32656S Series
  • Product Width: 30mm
  • Qualification: AEC-Q200
  • Product Height: 45mm
  • Product Length: 42mm
  • Ripple Current: -
  • Dielectric Type: Metallized PP
  • Humidity Rating: GRADE II (Test Condition A)
  • Product Diameter: -
  • Capacitor Mounting: Panel Mount
  • RMS Current (Irms): 17A
  • Capacitor Terminals: Solder Lug
  • Typical Applications: Snubber
  • Capacitance Tolerance: ± 5%
  • Capacitor Case / Package: Radial Box - Tabs
  • Operating Temperature Max: 110°C
  • Operating Temperature Min: -55°C