B32656S0474K564 — Power Film Capacitor, Metallized PP, Radial Box - Tabs, 0.47 µF, ± 10%, Snubber, Panel Mount
Illustrative purposes only
B32656S0474K564
Power Film Capacitor, Metallized PP, Radial Box - Tabs, 0.47 µF, ± 10%, Snubber, Panel Mount
  • Manufacturer: TDK
  • Product type: Power Film Capacitors
  • ESR: 0.01ohm
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Capacitance: 0.47µF
  • Voltage(AC): 480V
  • Voltage(DC): 1kV
  • Lead Spacing: -
  • Product Range: B32656S Series
  • Product Width: 14mm
  • Qualification: AEC-Q200
  • Product Height: 25mm
  • Product Length: 42mm
  • Capacitor Mounting: Panel Mount
  • RMS Current (Irms): 8A
  • Capacitor Terminals: Solder
  • Typical Applications: Snubber
  • Capacitance Tolerance: ± 10%
  • Capacitor Case / Package: Radial Box - Tabs
  • Operating Temperature Max: 110°C
  • Operating Temperature Min: -55°C