B32656S0105K561 — Power Film Capacitor, Metallized PP, Radial Box - Tabs, 1 µF, ± 5%, Snubber, Panel Mount
Illustrative purposes only
B32656S0105K561
Power Film Capacitor, Metallized PP, Radial Box - Tabs, 1 µF, ± 5%, Snubber, Panel Mount
  • Manufacturer: TDK
  • Product type: Power Film Capacitors
  • Capacitance:1µF; Voltage Rating:1kV; Capacitor Dielectric Type:PP (Polypropylene); Capacitance Tolerance:± 5%; Product Range:B32656S Series; Capacitor Case Style:-; Capacitor Termina
  • ESR: 6000µohm
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Height: 39.5mm
  • Capacitance: 1µF
  • Voltage(AC): 480V
  • Voltage(DC): 1kV
  • Lead Spacing: 28mm
  • Peak Current: -
  • dv/dt Rating: -
  • Output (kvar): -
  • Product Range: B32656S Series
  • Product Width: 20mm
  • Qualification: AEC-Q200
  • Product Height: 39.5mm
  • Product Length: 42mm
  • Ripple Current: -
  • Dielectric Type: Metallized PP
  • Humidity Rating: GRADE II (Test Condition A)
  • Product Diameter: -
  • Capacitor Mounting: Panel Mount
  • RMS Current (Irms): 13A
  • Capacitor Terminals: Solder
  • Typical Applications: Snubber
  • Capacitance Tolerance: ± 5%
  • Capacitor Case / Package: Radial Box - Tabs
  • Operating Temperature Max: 110°C
  • Operating Temperature Min: -55°C