B32656J1224K000 — Power Film Capacitor, Metallized PP, Radial Box - 2 Pin, 0.22 µF, ± 10%, Snubber, Through Hole
Illustrative purposes only
B32656J1224K000
Power Film Capacitor, Metallized PP, Radial Box - 2 Pin, 0.22 µF, ± 10%, Snubber, Through Hole
  • Manufacturer: TDK
  • Product type: Power Film Capacitors
  • ESR: -
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Capacitance: 0.22µF
  • Voltage(AC): 600V
  • Voltage(DC): 1.6kV
  • Lead Spacing: 37.5mm
  • Peak Current: -
  • dv/dt Rating: 600V/µs
  • Output (kvar): -
  • Product Range: B32656 Series
  • Product Width: 16mm
  • Qualification: AEC-Q200
  • Product Height: 28.5mm
  • Product Length: 42mm
  • Ripple Current: -
  • Dielectric Type: Metallized PP
  • Humidity Rating: GRADE II (Test Condition A)
  • Product Diameter: -
  • Capacitor Mounting: Through Hole
  • RMS Current (Irms): -
  • Capacitor Terminals: Radial Leaded
  • Typical Applications: Snubber
  • Capacitance Tolerance: ± 10%
  • Capacitor Case / Package: Radial Box - 2 Pin
  • Operating Temperature Max: 110°C
  • Operating Temperature Min: -55°C