B32654A2333K000 — Power Film Capacitor, Metallized PP, Radial Box - 2 Pin, 0.033 µF, ± 10%, Through Hole
Illustrative purposes only
B32654A2333K000
Power Film Capacitor, Metallized PP, Radial Box - 2 Pin, 0.033 µF, ± 10%, Through Hole
  • Manufacturer: TDK
  • Product type: Power Film Capacitors
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Capacitance: 0.033µF
  • Voltage(AC): 700V
  • Voltage(DC): 2kV
  • Lead Spacing: 27.5mm
  • Product Range: B32654 Series
  • Product Width: 13.5mm
  • Qualification: AEC-Q200
  • Product Height: 23mm
  • Product Length: 31.5mm
  • Capacitor Mounting: Through Hole
  • Capacitor Terminals: PC Pin
  • Capacitance Tolerance: ± 10%
  • Capacitor Case / Package: Radial Box - 2 Pin
  • Operating Temperature Max: 110°C
  • Operating Temperature Min: -55°C