B32653A4474K000 — General Purpose Film Capacitor, Metallized PP, Radial Box - 2 Pin, 0.47 µF, ± 10%, 200 V, 400 V
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
B32653A4474K000
General Purpose Film Capacitor, Metallized PP, Radial Box - 2 Pin, 0.47 µF, ± 10%, 200 V, 400 V
  • Manufacturer: EPCOS
  • Product type: General Purpose Film Capacitors
  • Capacitance: 0.47µF
  • Voltage(AC): 200V
  • Voltage(DC): 400V
  • Lead Spacing: 22.5mm
  • Product Range: B32653
  • Product Width: 8.5mm
  • Product Height: 16.5mm
  • Product Length: 26.5mm
  • Capacitor Terminals: PC Pin
  • Capacitance Tolerance: ± 10%
  • Capacitor Case / Package: Radial Box - 2 Pin
  • Operating Temperature Min: -55°C