B32653A0154K000 — General Purpose Film Capacitor, Metallized PP, Radial Box - 2 Pin, 0.15 µF, ± 10%, 250 V, 1 kV
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
B32653A0154K000
General Purpose Film Capacitor, Metallized PP, Radial Box - 2 Pin, 0.15 µF, ± 10%, 250 V, 1 kV
  • Manufacturer: EPCOS
  • Product type: General Purpose Film Capacitors
  • Capacitance: 0.15µF
  • Voltage(AC): 250V
  • Voltage(DC): 1kV
  • Lead Spacing: 22.5mm
  • Product Range: B32653
  • Product Width: 10.5mm
  • Product Height: 16.5mm
  • Product Length: 26.5mm
  • Capacitor Terminals: PC Pin
  • Capacitance Tolerance: ± 10%
  • Capacitor Case / Package: Radial Box - 2 Pin
  • Operating Temperature Min: -55°C