B32652A7473J000 — Power Film Capacitor, Metallized PP, Radial Box - 2 Pin, 0.047 µF, ± 5%, Through Hole
Illustrative purposes only
B32652A7473J000
Power Film Capacitor, Metallized PP, Radial Box - 2 Pin, 0.047 µF, ± 5%, Through Hole
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Capacitance: 0.047µF
  • Voltage(AC): 500V
  • Voltage(DC): 1.25kV
  • Lead Spacing: 15mm
  • Product Range: B32652 Series
  • Product Width: 11mm
  • Qualification: AEC-Q200
  • Product Height: 18.5mm
  • Product Length: 18mm
  • Capacitor Terminals: PC Pin
  • Capacitance Tolerance: ± 5%
  • Capacitor Case / Package: Radial Box - 2 Pin
  • Operating Temperature Max: 110°C
  • Operating Temperature Min: -55°C