B32652A7333K000 — Power Film Capacitor, Metallized PP, 0.033 µF, ± 10%, Through Hole
Illustrative purposes only
B32652A7333K000
Power Film Capacitor, Metallized PP, 0.033 µF, ± 10%, Through Hole
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Capacitance: 0.033µF
  • Voltage(AC): 500V
  • Voltage(DC): 1.25kV
  • Lead Spacing: 15mm
  • Product Range: B32652 Series
  • Product Width: 9mm
  • Qualification: AEC-Q200
  • Product Height: 17.5mm
  • Product Length: 18mm
  • Capacitor Mounting: Through Hole
  • Capacitor Terminals: Radial Leaded
  • Capacitance Tolerance: ± 10%
  • Operating Temperature Max: 110°C
  • Operating Temperature Min: -55°C