B32652A6224K000 — General Purpose Film Capacitor, Metallized PP, Radial Box - 2 Pin, 0.22 µF, ± 10%, 250 V, 630 V
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
B32652A6224K000
General Purpose Film Capacitor, Metallized PP, Radial Box - 2 Pin, 0.22 µF, ± 10%, 250 V, 630 V
  • Manufacturer: EPCOS
  • Product type: General Purpose Film Capacitors
  • Capacitance: 0.22µF
  • Voltage(AC): 250V
  • Voltage(DC): 630V
  • Lead Spacing: 15mm
  • Product Range: B32652
  • Product Width: 9mm
  • Product Height: 17.5mm
  • Product Length: 18mm
  • Capacitor Terminals: PC Pin
  • Capacitance Tolerance: ± 10%
  • Capacitor Case / Package: Radial Box - 2 Pin
  • Operating Temperature Min: -55°C