B32652A2222K000 — General Purpose Film Capacitor, Metallized PP, Radial Box - 2 Pin, 2200 pF, ± 10%, 700 V, 2 kV
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
B32652A2222K000
General Purpose Film Capacitor, Metallized PP, Radial Box - 2 Pin, 2200 pF, ± 10%, 700 V, 2 kV
  • Manufacturer: EPCOS
  • Product type: General Purpose Film Capacitors
  • Capacitance: 2200pF
  • Voltage(AC): 700V
  • Voltage(DC): 2kV
  • Lead Spacing: 15mm
  • Product Range: B32652
  • Product Width: 18mm
  • Product Height: 12.5mm
  • Product Length: 12.5mm
  • Dielectric Type: Metallized PP
  • Humidity Rating: GRADE II (Test Condition A)
  • Capacitor Mounting: Through Hole
  • Capacitor Terminals: PC Pin
  • Capacitance Tolerance: ± 10%
  • Capacitor Case / Package: Radial Box - 2 Pin
  • Operating Temperature Min: -55°C