B32652A1472K000 — Power Film Capacitor, Metallized PP, Radial Box - 2 Pin, 4700 pF, ± 10%, Through Hole
Illustrative purposes only
B32652A1472K000
Power Film Capacitor, Metallized PP, Radial Box - 2 Pin, 4700 pF, ± 10%, Through Hole
  • Manufacturer: TDK
  • Product type: Power Film Capacitors
  • Capacitance:4700pF; Voltage Rating:1.6kV; Capacitor Dielectric Type:PP (Polypropylene); Capacitance Tolerance:± 10%; Product Range:B32652 Series; Capacitor Case Style:-; Capacitor Terminals:
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Capacitance: 4700pF
  • Voltage(AC): 500V
  • Voltage(DC): 1.6kV
  • Lead Spacing: 15mm
  • Product Range: B32652 Series
  • Product Width: 6mm
  • Qualification: AEC-Q200
  • Product Height: 11mm
  • Product Length: 18mm
  • Capacitor Terminals: PC Pin
  • Capacitance Tolerance: ± 10%
  • Capacitor Case / Package: Radial Box - 2 Pin
  • Operating Temperature Max: 110°C
  • Operating Temperature Min: -55°C