B32651A7222K000 — Power Film Capacitor, Metallized PP, Radial Box - 2 Pin, 2200 pF, ± 10%, Through Hole
Illustrative purposes only
B32651A7222K000
Power Film Capacitor, Metallized PP, Radial Box - 2 Pin, 2200 pF, ± 10%, Through Hole
  • Manufacturer: TDK
  • Product type: Power Film Capacitors
  • Capacitance:2200pF; Voltage Rating:1.25kV; Capacitor Dielectric Type:PP (Polypropylene); Capacitance Tolerance:± 10%; Product Range:B32651 Series; Capacitor Case Style:-; Capacitor Terminal
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Capacitance: 2200pF
  • Voltage(AC): 450V
  • Voltage(DC): 1.25kV
  • Lead Spacing: 10mm
  • Product Range: B32651 Series
  • Product Width: 4mm
  • Qualification: AEC-Q200
  • Product Height: 9mm
  • Product Length: 13mm
  • Dielectric Type: Metallized PP
  • Humidity Rating: GRADE II (Test Condition A)
  • Capacitor Mounting: Through Hole
  • Capacitor Terminals: PC Pin
  • Capacitance Tolerance: ± 10%
  • Capacitor Case / Package: Radial Box - 2 Pin
  • Operating Temperature Max: 110°C
  • Operating Temperature Min: -55°C