B32643H1333K189 — Power Film Capacitor, Double Metallized PP, Radial Box - 2 Pin, 0.033 µF, ± 10%
Illustrative purposes only
B32643H1333K189
Power Film Capacitor, Double Metallized PP, Radial Box - 2 Pin, 0.033 µF, ± 10%
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Capacitance: 0.033µF
  • Voltage(AC): 650V
  • Voltage(DC): 1.6kV
  • Lead Spacing: 22.5mm
  • Peak Current: -
  • dv/dt Rating: 3kV/µs
  • Output (kvar): -
  • Product Range: B3264xH Series
  • Product Width: 7mm
  • Qualification: AEC-Q200
  • Product Height: 16mm
  • Product Length: 26.5mm
  • Capacitance Tolerance: ± 10%
  • Capacitor Case / Package: Radial Box - 2 Pin
  • Operating Temperature Max: 125°C
  • Operating Temperature Min: -55°C