B32642H8682J000 — Power Film Capacitor, Double Metallized PP, Radial Box - 2 Pin, 6800 pF, ± 5%
Illustrative purposes only
B32642H8682J000
Power Film Capacitor, Double Metallized PP, Radial Box - 2 Pin, 6800 pF, ± 5%
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Capacitance: 6800pF
  • Voltage(AC): 700V
  • Voltage(DC): 2kV
  • Lead Spacing: 15mm
  • Peak Current: -
  • dv/dt Rating: 6.5kV/µs
  • Output (kvar): -
  • Product Range: B3264xH Series
  • Product Width: 6mm
  • Qualification: AEC-Q200
  • Product Height: 12mm
  • Product Length: 18mm
  • Capacitance Tolerance: ± 5%
  • Capacitor Case / Package: Radial Box - 2 Pin
  • Operating Temperature Max: 125°C
  • Operating Temperature Min: -55°C