B1047AS-820M=P3 — Power Inductor (SMD), 82 µH, Shielded, 1 A, DS75LC Series
Illustrative purposes only
B1047AS-820M=P3
Power Inductor (SMD), 82 µH, Shielded, 1 A, DS75LC Series
  • Manufacturer: MURATA
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:82µH; RMS Current (Irms):940mA; Inductor Construction:Wirewound; Saturation Current (Isat):1A; Product Range:DS75LC Series; Power Inductor Case:7.3mm x 7.3mm x 5mm; DC Re
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Inductance: 82µH
  • Core Material: Ferrite
  • Product Range: DS75LC Series
  • Product Width: 7.6mm
  • Product Height: 5mm
  • Product Length: 7.6mm
  • DC Current Rating: 940mA
  • DC Resistance Max: 0.32ohm
  • RMS Current (Irms): -
  • Inductor Case Style: 7.3mm x 7.3mm x 5mm
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Self Resonant Frequency: -
  • Saturation Current (Isat): 1A