AUIRLL014NTR — Power MOSFET, N Channel, 55 V, 2 A, 0.14 ohm, SOT-223, Surface Mount
Illustrative purposes only
AUIRLL014NTR
Power MOSFET, N Channel, 55 V, 2 A, 0.14 ohm, SOT-223, Surface Mount
  • Manufacturer: INFINEON
  • Product type: Single MOSFETs
  • No. of Pins: 4Pins
  • Channel Type: N Channel
  • Power Dissipation: 1W
  • Transistor Mounting: Surface Mount
  • Transistor Polarity: N Channel
  • Power Dissipation Pd: 1W
  • Rds(on) Test Voltage: 10V
  • On Resistance Rds(on): 0.14ohm
  • Transistor Case Style: SOT-223
  • Drain Source Voltage Vds: 55V
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Continuous Drain Current Id: 2A
  • Drain Source On State Resistance: 0.14ohm
  • Gate Source Threshold Voltage Max: 2V