AMEOF550-36SHAMJZ — AC/DC Open Frame Power Supply (PSU), 34.2V to 37.8V, ITE, Household & Medical, 1 Output
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
AMEOF550-36SHAMJZ
AC/DC Open Frame Power Supply (PSU), 34.2V to 37.8V, ITE, Household & Medical, 1 Output
  • Manufacturer: AIMTEC
  • Product type: AC / DC Open Frame Power Supplies
  • SVHC: To Be Advised
  • Product Range: AMEOF550-HAMJZ Series
  • No. of Outputs: 1 Output
  • Input Voltage VAC: 90V AC to 264V AC
  • Power Supply Output Type: Adjustable, Fixed
  • Output Current - Output 1: 8.9A
  • Output Current - Output 2: -
  • Output Current - Output 3: -
  • Output Current - Output 4: -
  • Output Voltage - Output 1: 36VDC
  • Output Voltage - Output 2: -
  • Output Voltage - Output 3: -
  • Output Voltage - Output 4: -
  • Power Supply Applications: ITE, Household & Medical
  • Power Rating (Forced Cooling): 550.8W @ 25CFM
  • Power Rating (Convection Cooling): 320.4W