AMEOF450-48SHAMJZ. — POWER SUPPLY, AC-DC, 48V, 5.3A
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
AMEOF450-48SHAMJZ.
POWER SUPPLY, AC-DC, 48V, 5.3A
  • Manufacturer: AIMTEC
  • Product type: AC / DC Open Frame Power Supplies
  • Power Supply Applications:ITE, Household & Medical; No. of Outputs:1 Output; Power Rating (Forced Cooling):450W @ 25CFM; Power Rating (Convection Cooling):250W; Input V 27AK1792
  • Product Range: AMEOF450-HAMJZ Series
  • No. of Outputs: 1 Output
  • Input Voltage VAC: 90V AC to 264V AC
  • Power Supply Output Type: Adjustable, Fixed
  • Output Current - Output 1: 5.3A
  • Output Current - Output 2: -
  • Output Current - Output 3: -
  • Output Current - Output 4: -
  • Output Voltage - Output 1: 48V
  • Output Voltage - Output 2: -
  • Output Voltage - Output 3: -
  • Output Voltage - Output 4: -
  • Power Supply Applications: ITE, Household & Medical
  • Power Rating (Forced Cooling): 450W @ 25CFM
  • Power Rating (Convection Cooling): 250W