AMEOF450-24SHAMJZ — AC/DC Open Frame Power Supply (PSU), ITE, Household & Medical, 1 Output, 450W @ 25CFM, 250 W
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
AMEOF450-24SHAMJZ
AC/DC Open Frame Power Supply (PSU), ITE, Household & Medical, 1 Output, 450W @ 25CFM, 250 W
  • Manufacturer: AIMTEC
  • Product type: AC / DC Open Frame Power Supplies
  • SVHC: To Be Advised
  • Product Range: AMEOF450-HAMJZ Series
  • No. of Outputs: 1 Output
  • Input Voltage VAC: 90V AC to 264V AC
  • Power Supply Output Type: Fixed
  • Output Current - Output 1: 10.5A
  • Output Current - Output 2: -
  • Output Current - Output 3: -
  • Output Current - Output 4: -
  • Output Voltage - Output 1: 24VDC
  • Output Voltage - Output 2: -
  • Output Voltage - Output 3: -
  • Output Voltage - Output 4: -
  • Power Supply Applications: ITE, Household & Medical
  • Power Rating (Forced Cooling): 450W @ 25CFM
  • Power Rating (Convection Cooling): 250W