AMEOF350-48SHAMJZ-B. — AC/DC Open Frame Power Supply (PSU), ITE, Household & Medical, 1 Output, 350.4W @ 20.5CFM
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
AMEOF350-48SHAMJZ-B.
AC/DC Open Frame Power Supply (PSU), ITE, Household & Medical, 1 Output, 350.4W @ 20.5CFM
  • SVHC: To Be Advised
  • Product Range: AMEOF350-HAMJZ Series
  • No. of Outputs: 1 Output
  • Input Voltage VAC: 90V AC to 264V AC
  • Power Supply Output Type: Fixed
  • Output Current - Output 1: 4.17A
  • Output Current - Output 4: -
  • Output Voltage - Output 1: 48VDC
  • Output Voltage - Output 4: -
  • Power Supply Applications: ITE, Household & Medical
  • Power Rating (Forced Cooling): 350.4W @ 20.5CFM
  • Power Rating (Convection Cooling): 200.1W