AMEOF350-12SHAMJZ-B. — AC/DC Open Frame Power Supply (PSU), ITE, 1 Output, 300W @ 20.5CFM, 180 W, 90V AC to 264V AC
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
AMEOF350-12SHAMJZ-B.
AC/DC Open Frame Power Supply (PSU), ITE, 1 Output, 300W @ 20.5CFM, 180 W, 90V AC to 264V AC
  • Manufacturer: AIMTEC
  • Product type: AC / DC Open Frame Power Supplies
  • SVHC: To Be Advised
  • Product Range: AMEOF350-HAMJZ Series
  • No. of Outputs: 1 Output
  • Input Voltage VAC: 90V AC to 264V AC
  • Power Supply Output Type: Fixed
  • Output Current - Output 1: 25A
  • Output Current - Output 2: -
  • Output Current - Output 3: -
  • Output Current - Output 4: -
  • Output Voltage - Output 1: 12VDC
  • Output Voltage - Output 2: -
  • Output Voltage - Output 3: -
  • Output Voltage - Output 4: -
  • Power Supply Applications: ITE
  • Power Rating (Forced Cooling): 300W @ 20.5CFM
  • Power Rating (Convection Cooling): 180W