AMEOF225-36SHAMJZ — AC/DC Open Frame Power Supply (PSU), 35.28V - 37.8V, ITE, Household & Medical, 1 Output
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
AMEOF225-36SHAMJZ
AC/DC Open Frame Power Supply (PSU), 35.28V - 37.8V, ITE, Household & Medical, 1 Output
  • Manufacturer: AIMTEC
  • Product type: AC / DC Open Frame Power Supplies
  • SVHC: To Be Advised
  • Product Range: AMEOF225-HAMJZ Series
  • No. of Outputs: 1 Output
  • Input Voltage VAC: 85V AC to 264V AC
  • Power Supply Output Type: Adjustable, Fixed
  • Output Current - Output 1: 3.88A
  • Output Current - Output 2: -
  • Output Current - Output 3: -
  • Output Current - Output 4: -
  • Output Voltage - Output 1: 36VDC
  • Output Voltage - Output 2: -
  • Output Voltage - Output 3: -
  • Output Voltage - Output 4: -
  • Power Supply Applications: ITE, Household & Medical
  • Power Rating (Forced Cooling): 225W @ 13CFM
  • Power Rating (Convection Cooling): 140W