AMEL60-15SJZ — POWER SUPPLY, AC-DC, 15V, 4A
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
AMEL60-15SJZ
POWER SUPPLY, AC-DC, 15V, 4A
  • Manufacturer: AIMTEC
  • Product type: AC / DC PCB Mount Power Supplies
  • Depth: 87mm
  • Width: 52mm
  • Height: 29.5mm
  • Product Range: AMEL60-JZ Series
  • No. of Outputs: 1 Output
  • Output Power Max: 60W
  • Input Voltage VAC: 85V AC to 264V AC
  • Power Supply Approvals: ITE
  • Power Supply Output Type: Fixed
  • Output Current - Output 1: 4A
  • Output Voltage - Output 1: 15V