AMEL5-3.3SAZ — POWER SUPPLY, AC-DC, 3.3V, 1.5A
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
AMEL5-3.3SAZ
POWER SUPPLY, AC-DC, 3.3V, 1.5A
  • Manufacturer: AIMTEC
  • Product type: AC / DC PCB Mount Power Supplies
  • Power Supply Applications:ITE; No. of Outputs:1 Output; Output Power Max:5W; Output Voltage - Output 1:3.3V; Output Current - Output 1:1.5A; Output Voltage - Output 2: 27AK5471
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Depth: 51.5mm
  • Width: 28.3mm
  • Height: 17.8mm
  • Product Range: AMEL5-AZ Series
  • No. of Outputs: 1 Output
  • Output Power Max: 5W
  • Input Voltage VAC: 90V AC to 305V AC
  • Power Supply Output Type: Fixed
  • Output Current - Output 1: 1.5A
  • Output Current - Output 2: -
  • Output Current - Output 3: -
  • Output Voltage - Output 1: 3.3V