AMEL5-24SEMAZ — AC -DC CONVERTER 52AK2666
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
AMEL5-24SEMAZ
AC -DC CONVERTER 52AK2666
  • Manufacturer: AIMTEC
  • Product type: AC / DC PCB Mount Power Supplies
  • Depth: 51.5mm
  • Width: 28mm
  • Height: 17.8mm
  • Product Range: AMEL5-MAZ Series
  • No. of Outputs: 1 Output
  • Output Power Max: 5W
  • Input Voltage VAC: 90V AC to 264V AC
  • Power Supply Approvals: ITE & Medical
  • Power Supply Output Type: Fixed
  • Output Current - Output 1: 210mA
  • Output Voltage - Output 1: 24V