AMEL5-12S277NZ — POWER SUPPLY, AC-DC, 12V, 0.42A
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
AMEL5-12S277NZ
POWER SUPPLY, AC-DC, 12V, 0.42A
  • Manufacturer: AIMTEC
  • Product type: AC / DC PCB Mount Power Supplies
  • Depth: 50.8mm
  • Width: 25.4mm
  • Height: 15.36mm
  • Product Range: AMEL5-277NZ Series
  • No. of Outputs: 1 Output
  • Output Power Max: 5W
  • Input Voltage VAC: 85V AC to 305V AC
  • Power Supply Approvals: ITE
  • Power Supply Output Type: Fixed
  • Output Current - Output 1: 420mA
  • Output Voltage - Output 1: 12V