AMEL30-5S277HAVZ-B — POWER SUPPLY, AC-DC, 5V, 6A
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
AMEL30-5S277HAVZ-B
POWER SUPPLY, AC-DC, 5V, 6A
  • Manufacturer: AIMTEC
  • Product type: AC / DC PCB Mount Power Supplies
  • Power Supply Applications:ITE; No. of Outputs:1 Output; Output Power Max:30W; Output Voltage - Output 1:5V; Output Current - Output 1:6A; Output Voltage - Output 2:-; Outp 25AK2727
  • Depth: 69.5mm
  • Width: 39mm
  • Height: 24mm
  • Product Range: AMEL30-277HAVZ Series
  • No. of Outputs: 1 Output
  • Output Power Max: 30W
  • Input Voltage VAC: 85V AC to 305V AC
  • Power Supply Output Type: Fixed
  • Output Current - Output 1: 6A
  • Output Current - Output 2: -
  • Output Current - Output 3: -
  • Output Voltage - Output 1: 5V