AMEL3-3.3SVZ — AC/DC PCB Mount Power Supply (PSU), ITE, 1 Output, 2.3 W, 3.3 VDC, 700 mA
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
AMEL3-3.3SVZ
AC/DC PCB Mount Power Supply (PSU), ITE, 1 Output, 2.3 W, 3.3 VDC, 700 mA
  • Manufacturer: AIMTEC
  • Product type: AC / DC PCB Mount Power Supplies
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Depth: 37mm
  • Width: 24.5mm
  • Height: 18mm
  • Product Range: AMEL3-VZ Series
  • No. of Outputs: 1 Output
  • Output Power Max: 2.3W
  • Input Voltage VAC: 85V AC to 264V AC
  • Power Supply Output Type: Fixed
  • Output Current - Output 1: 700mA
  • Output Current - Output 2: -
  • Output Current - Output 3: -
  • Output Voltage - Output 1: 3.3VDC