AMEL20-24SMAZ — AC -DC CONVERTER 27AK5382
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
AMEL20-24SMAZ
AC -DC CONVERTER 27AK5382
  • Manufacturer: AIMTEC
  • Product type: AC / DC PCB Mount Power Supplies
  • Depth: 56.48mm
  • Width: 30.86mm
  • Height: 25.1mm
  • Product Range: AMEL20-MAZ Series
  • No. of Outputs: 1 Output
  • Output Power Max: 20W
  • Input Voltage VAC: 90V AC to 264V AC
  • Power Supply Approvals: ITE & Medical
  • Power Supply Output Type: Fixed
  • Output Current - Output 1: 840mA
  • Output Voltage - Output 1: 24V