AMEL15-9S277WHAJZ — POWER SUPPLY, AC-DC, 9V, 1.67A
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
AMEL15-9S277WHAJZ
POWER SUPPLY, AC-DC, 9V, 1.67A
  • Manufacturer: AIMTEC
  • Product type: AC / DC PCB Mount Power Supplies
  • Power Su; POWER SUPPLY, AC-DC, 9V, 1.67A; Power Supply Applications:ITE, Household & Medical; No. of Outputs:1 Output; Output Power Max:15W; Output Voltage - Output 1:9V; Output Current -
  • SVHC: No SVHC (23-Jan-2024)
  • Depth: 47.6mm
  • Width: 26.8mm
  • Height: 23.5mm
  • Product Range: AMEL15-277WHAJZ Series
  • No. of Outputs: 1 Output
  • Output Power Max: 15W
  • Input Voltage VAC: 85V AC to 305V AC
  • Power Supply Output Type: Fixed
  • Output Current - Output 1: 1.67A
  • Output Current - Output 2: -
  • Output Current - Output 3: -
  • Output Voltage - Output 1: 9V