AMEL15-12S277WHAJZ — AC -DC CONVERTER 51AK9822
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
AMEL15-12S277WHAJZ
AC -DC CONVERTER 51AK9822
  • Manufacturer: AIMTEC
  • Product type: AC / DC PCB Mount Power Supplies
  • Depth: 47.6mm
  • Width: 26.8mm
  • Height: 23.5mm
  • Product Range: AMEL15-277WHAJZ Series
  • No. of Outputs: 1 Output
  • Output Power Max: 15W
  • Input Voltage VAC: 85V AC to 305V AC
  • Power Supply Approvals: ITE, Household, Medical & Transformers
  • Power Supply Output Type: Fixed
  • Output Current - Output 1: 1.25A
  • Output Voltage - Output 1: 12V