AMEL10-5SMAZ — AC/DC PCB Mount Power Supply (PSU), ITE & Medical, 1 Output, 10 W, 5 VDC, 2 A
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
AMEL10-5SMAZ
AC/DC PCB Mount Power Supply (PSU), ITE & Medical, 1 Output, 10 W, 5 VDC, 2 A
  • Manufacturer: AIMTEC
  • Product type: AC / DC PCB Mount Power Supplies
  • SVHC: To Be Advised
  • Depth: 56.46mm
  • Width: 30.86mm
  • Height: 25.1mm
  • Product Range: AMEL10-MAZ Series
  • No. of Outputs: 1 Output
  • Output Power Max: 10W
  • Input Voltage VAC: 90V AC to 264V AC
  • Power Supply Output Type: Fixed
  • Output Current - Output 1: 2A
  • Output Current - Output 2: -
  • Output Current - Output 3: -
  • Output Voltage - Output 1: 5VDC