AMEL10-5S277HAVZ — POWER SUPPLY, AC-DC, 5V, 2A
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
AMEL10-5S277HAVZ
POWER SUPPLY, AC-DC, 5V, 2A
  • Manufacturer: AIMTEC
  • Product type: AC / DC PCB Mount Power Supplies
  • Depth: 40mm
  • Width: 25.4mm
  • Height: 21mm
  • Product Range: AMEL10-277HAVZ Series
  • No. of Outputs: 1 Output
  • Output Power Max: 10W
  • Input Voltage VAC: 85V AC to 305V AC
  • Power Supply Approvals: ITE
  • Power Supply Output Type: Fixed
  • Output Current - Output 1: 2A
  • Output Voltage - Output 1: 5V