AMEL10-24SAZ — POWER SUPPLY, AC-DC, 24V, 0.42A
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
AMEL10-24SAZ
POWER SUPPLY, AC-DC, 24V, 0.42A
  • Manufacturer: AIMTEC
  • Product type: AC / DC PCB Mount Power Supplies
  • Power Supply Applications:ITE; No. of Outputs:1 Output; Output Power Max:10W; Output Voltage - Output 1:24V; Output Current - Output 1:420mA; Output Voltage - Output 2 27AK5272
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Depth: 56.48mm
  • Width: 30.86mm
  • Height: 25.1mm
  • Product Range: AMEL10-AZ Series
  • No. of Outputs: 1 Output
  • Output Power Max: 10W
  • Input Voltage VAC: 90V AC to 305V AC
  • Power Supply Output Type: Fixed
  • Output Current - Output 1: 420mA
  • Output Current - Output 2: -
  • Output Current - Output 3: -
  • Output Voltage - Output 1: 24V