AMEL10-24S277HAVZ-B. — AC/DC PCB Mount Power Supply (PSU), ITE, Household & Medical, 1 Output, 10 W, 24 VDC, 410 mA
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
AMEL10-24S277HAVZ-B.
AC/DC PCB Mount Power Supply (PSU), ITE, Household & Medical, 1 Output, 10 W, 24 VDC, 410 mA
  • Manufacturer: AIMTEC
  • Product type: AC / DC PCB Mount Power Supplies
  • SVHC: To Be Advised
  • Depth: 40mm
  • Width: 25.4mm
  • Height: 21mm
  • Product Range: AMEL10-277HAVZ Series
  • No. of Outputs: 1 Output
  • Output Power Max: 10W
  • Input Voltage VAC: 85V AC to 305V AC
  • Power Supply Output Type: Fixed
  • Output Current - Output 1: 410mA
  • Output Current - Output 2: -
  • Output Current - Output 3: -
  • Output Voltage - Output 1: 24VDC