AMED60-12SNZ-B. — AC/DC DIN Rail Power Supply (PSU), ITE, 1 Output, 54 W, 12 VDC, 4.5 A
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
AMED60-12SNZ-B.
AC/DC DIN Rail Power Supply (PSU), ITE, 1 Output, 54 W, 12 VDC, 4.5 A
  • Manufacturer: AIMTEC
  • Product type:
  • SVHC: To Be Advised
  • Product Range: AMED60-NZ Series
  • No. of Outputs: 1 Output
  • Output Power Max: 54W
  • Current, Output 4: -
  • Input Voltage VAC: 85V AC to 264V AC
  • Power Supply Output Type: Adjustable, Fixed
  • Output Current - Output 1: 4.5A
  • Output Current - Output 2: -
  • Output Current - Output 3: -
  • Output Voltage - Output 1: 12VDC