AMED15-24SNZ — POWER SUPPLY, AC-DC, 24V, 0.63A
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
AMED15-24SNZ
POWER SUPPLY, AC-DC, 24V, 0.63A
  • Manufacturer: AIMTEC
  • Product type: AC / DC DIN Rail Mount Power Supplies
  • Product Range: AMED15-NZ Series
  • No. of Outputs: 1 Output
  • Output Power Max: 15.2W
  • Input Voltage VAC: 85V AC to 264V AC
  • Power Supply Approvals: ITE, Household, Laboratory Equipment & Transformer
  • Power Supply Output Type: Fixed
  • Output Current - Output 1: 630mA
  • Output Voltage - Output 1: 24V