AME60-12SVZ — AC/DC PCB Mount Power Supply (PSU), ITE, 1 Output, 60 W, 12 VDC, 5 A
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
AME60-12SVZ
AC/DC PCB Mount Power Supply (PSU), ITE, 1 Output, 60 W, 12 VDC, 5 A
  • Manufacturer: AIMTEC
  • Product type: AC / DC PCB Mount Power Supplies
  • SVHC: To Be Advised
  • Depth: 109mm
  • Width: 58.5mm
  • Height: 30mm
  • Product Range: AME60-VZ Series
  • No. of Outputs: 1 Output
  • Output Power Max: 60W
  • Input Voltage VAC: 85V AC to 264V AC
  • Power Supply Output Type: Adjustable, Fixed
  • Output Current - Output 1: 5A
  • Output Current - Output 2: -
  • Output Current - Output 3: -
  • Output Voltage - Output 1: 12VDC