AME40-24S277VZ — AC/DC PCB Mount Power Supply (PSU), ITE, 1 Output, 40 W, 24 VDC, 830 mA
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
AME40-24S277VZ
AC/DC PCB Mount Power Supply (PSU), ITE, 1 Output, 40 W, 24 VDC, 830 mA
  • Manufacturer: AIMTEC
  • Product type: AC / DC PCB Mount Power Supplies
  • SVHC: To Be Advised
  • Depth: 89mm
  • Width: 63.5mm
  • Height: 25mm
  • Product Range: AME40-277VZ Series
  • No. of Outputs: 1 Output
  • Output Power Max: 40W
  • Input Voltage VAC: 85V AC to 305V AC
  • Power Supply Output Type: Adjustable, Fixed
  • Output Current - Output 1: 830mA
  • Output Current - Output 2: -
  • Output Current - Output 3: -
  • Output Voltage - Output 1: 24VDC