AME40-12SMAZ — AC/DC PCB Mount Power Supply (PSU), ITE & Medical, 1 Output, 40 W, 12 VDC, 3.33 A
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
AME40-12SMAZ
AC/DC PCB Mount Power Supply (PSU), ITE & Medical, 1 Output, 40 W, 12 VDC, 3.33 A
  • Manufacturer: AIMTEC
  • Product type: AC / DC PCB Mount Power Supplies
  • Available until stocks are exhausted Alternative available
  • SVHC: To Be Advised
  • Depth: 90.5mm
  • Width: 63mm
  • Height: 30mm
  • Product Range: AME40-MAZ Series
  • No. of Outputs: 1 Output
  • Output Power Max: 40W
  • Input Voltage VAC: 90V AC to 264V AC
  • Power Supply Output Type: Fixed
  • Output Current - Output 1: 3.33A
  • Output Current - Output 2: -
  • Output Current - Output 3: -
  • Output Voltage - Output 1: 12VDC