AME40-12S277VZ — POWER SUPPLY, AC-DC, 12V, 3.33A
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
AME40-12S277VZ
POWER SUPPLY, AC-DC, 12V, 3.33A
  • Manufacturer: AIMTEC
  • Product type: AC / DC PCB Mount Power Supplies
  • Depth: 89mm
  • Width: 63.5mm
  • Height: 25mm
  • Product Range: AME40-277VZ Series
  • No. of Outputs: 1 Output
  • Output Power Max: 40W
  • Input Voltage VAC: 85V AC to 305V AC
  • Power Supply Approvals: ITE
  • Power Supply Output Type: Fixed
  • Output Current - Output 1: 3.33A
  • Output Voltage - Output 1: 12V