AME30-48S480JZ-B. — AC/DC PCB Mount Power Supply (PSU), ITE, 1 Output, 30 W, 48 VDC, 625 mA
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
AME30-48S480JZ-B.
AC/DC PCB Mount Power Supply (PSU), ITE, 1 Output, 30 W, 48 VDC, 625 mA
  • Manufacturer: AIMTEC
  • Product type: AC / DC PCB Mount Power Supplies
  • SVHC: To Be Advised
  • Depth: 70mm
  • Width: 48mm
  • Height: 30mm
  • Product Range: AME30-480JZ Series
  • No. of Outputs: 1 Output
  • Output Power Max: 30W
  • Input Voltage VAC: 176V AC to 528V AC
  • Power Supply Output Type: Fixed
  • Output Current - Output 1: 625mA
  • Output Current - Output 2: -
  • Output Current - Output 3: -
  • Output Voltage - Output 1: 48VDC