AME20-12SVZ — AC/DC PCB Mount Power Supply (PSU), ITE, 1 Output, 19.2 W, 12 VDC, 1.6 A
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
AME20-12SVZ
AC/DC PCB Mount Power Supply (PSU), ITE, 1 Output, 19.2 W, 12 VDC, 1.6 A
  • Manufacturer: AIMTEC
  • Product type: AC / DC PCB Mount Power Supplies
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Depth: 62mm
  • Width: 45mm
  • Height: 22.5mm
  • Product Range: AME20-VZ Series
  • No. of Outputs: 1 Output
  • Output Power Max: 19.2W
  • Input Voltage VAC: 85V AC to 264V AC
  • Power Supply Output Type: Fixed
  • Output Current - Output 1: 1.6A
  • Output Current - Output 2: -
  • Output Current - Output 3: -
  • Output Voltage - Output 1: 12VDC